Muharrem Hakan Cevher

Hakkında

30 Haziran 1962’de Samsun’un Havza ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Eskişehir’de tamamladı. 1984 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’nü kazanarak, 1989 yılında mezun oldu. Aynı yıl, mezun olduğu okula Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1992’de Yüksek Lisans ve 1995’te Doktora öğrenimini bitirdi. 1997’de Yardımcı Doçent, 1998’de Doçent ve 2005 yılında Profesör oldu. Konservatuvar Müdürlüğü ve Bölüm ve Anasanat Dalı başkanlığı görevlerinde bulundu.

Yurt içi ve dışında, musiki içerikli; Arapça, Farsça ve Türkçe el yazmaları üzerinde çalışarak, bu konularda çeşitli uluslararası toplantılarda bildiriler verdi. Yayımlanmış̧ 6 kitabı ve pek çok makalesi vardır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

 

Katkıda bulunduğu maddeler

Ali Ufkî Bey
Dragoman (tercüman), şair, besteci, minyatür ustası ve santûrî gibi çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Ali Ufkî Bey'in en meşhur eseri “Kitab-ı Mukaddes”in Türkçe çevirisidir. Söz konusu eserin Latin, Arap, Grek ve Ermeni harfleriyle baskıları yapılmıştır...