Mahmut Hakkı Akın

Hakkında

1981 yılında Karaman'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden 2003 yılında mezun oldu. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Ana Bilim Dalında 2005 yılında yüksek lisans, 2009 yılında doktora eğitimini tamamladı. Sosyoloji alanında 2013 yılında doçent, 2018 yılında profesör oldu. Toplumsallaşma Sözlüğü, Siyasal Toplumsallaşma, Aliya İzzetbegoviç, Türkiye'de Modernleşme, Türk Sağı adlarındaki kitaplarının yanında, pek çok akademik dergide makaleleri ve kitap tanıtım ve eleştiri yazıları yayınlandı. Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesinde akademisyen olarak çalıştı. Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Sosyal teori, Türk modernleşmesi, siyaset sosyolojisi, muhafazakârlık ve İslamcılık konularında çalışmalarına devam etmektedir. 

 

Katkıda bulunduğu maddeler

Aliya İzzetbegoviç
Aliya İzzetbegoviç, insanın temel ontolojik farkları olarak tanımladığı özgürlük, sorumluluk ve ahlâk kavramlarından Allah’a ulaşmaktadır. Çünkü özgürlüğe bağlı olarak üstlenilen ahlâkî sorumluluğun ve niyete bağlı olarak gerçekleştirilen iyiliğin kaynağı ve muhatabı Allah’tır. Ahlâki niyet ve davranış, ancak Allah tarafından yaratılan bir dünyada anlam bulmaktadır.
Sezai Karakoç
Sezai Karakoç, kendi düşüncesine “diriliş” ismini seçmiştir. Ona göre diriliş, insan varoluşunu, İslâm dünyasının tarihsel ve toplumsal trajedisini açıklayan güçlü bir metafordur.